به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، میرباقری فرد شامگاه شنبه در نشستی که به بررسی وضعیت علوم انسانی و هنر در دانشگاه‌های کشور با حضور اعضای هیات علمی دانشکده‌های علوم انسانی و هنر دانشگاه شیراز اختصاص داشت، اظهار داشت: سالانه 15 هزار مقاله در حوزه علوم انسانی و هنر منتشر می‌شود، 7 تا 8 هزار پایان‌نامه دکتری و 70 تا 80 هزار پایان‌نامه ارشد اما از این فرصت‌ها استفاده نمی‌شود.

وی افزود: بر اساس تحقیق شورای توسعه در وزارت علوم، حجم قابل‌توجهی از رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها در کتابخانه‌ها مدفون الی ابد می‌شوند و جز فارغ‌التحصیل کردن دانشجویان، هیچ فایده‌ای ندارد.

دبیر شورای توسعه پژوهش و فناوری علوم انسانی و هنر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از حدود 4 و نیم میلیون دانشجوی کشور؛ هم‌اکنون نزدیک به 2 میلیون و 200 هزار نفر در رشته‌های علوم انسانی و هنر مشغول تحصیل هستند که این میزان برابر 58 درصد از کل دانشجویان است.

وی افزود: از حدود 55 هزار اعضای هیات علمی کشور، بالغ‌بر 24 هزار نفر را اعضای هیات علمی علوم انسانی و هنر تشکیل می‌دهند که برابر 37 درصد اعضای هیات علمی کشور است.

 میرباقری فرد اظهار داشت: مقایسه درصد دانشجویان (58 درصد) و اعضای هیات علمی (37 درصد) رشته‌های علوم انسانی و هنر؛ نشان‌دهنده توزیع نامتوازن درصد استاد و دانشجو در این رشته‌هاست.

دبیر شورای توسعه پژوهش و فناوری علوم انسانی و هنر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در خصوص انتشار مقالات نیز، 95 درصد مقالات رشته‌های علوم انسانی و هنر در ISC و 5 درصد آن‌ها در ISI قرار دارد و این نمایانگر آن است که در حوزه ی نشریات خارجی وضعیت مطلوبی نداریم.

 میرباقری فرد تصریح کرد: در حوزه فناوری، وضعیت رشته‌های علوم انسانی و هنر، به‌کلی نامطلوب است و این در حالی است که زیرساخت‌ها و منابع انسانی فراوانی در این زمینه داریم.

دبیر شورای توسعه پژوهش و فناوری علوم انسانی و هنر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ در ادامه سخنانش در جمع اساتید دانشگاه شیراز اظهار داشت: 40 آسیب و آفت جدی در این شورا شناسایی‌شده و برای آن نیز راهکارهای عالمانه در نظر گرفته‌شده است.

وی، برنامه محور نبودن و هدفمند نبودن پژوهش‌های علوم انسانی و هنر را نخستین آسیب این حوزه اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون علوم انسانی به‌صورت انتزاعی در دانشگاه‌هاعمل می‌کنند و پیوند ساختاریافته‌ای با جامعه ندارند.

 میرباقری فرد گفت: ازنظر کمّی، شاخص تولید علم در علوم انسانی و هنر از وضعیت خوبی برخوردار است اما علیرغم این کمیّت، اثربخشی دیده نمی‌شود.

وی برای اثبات این سخن به ارائه آمار سالانه ی مقالات و پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی پرداخت گفت: سالی 15 هزار مقاله در حوزه علوم انسانی و هنر در کشور منتشر می‌شود، 7 تا 8 هزار رساله دکتری و 70 تا 80 هزار پایان‌نامه ارشد در دانشگاه‌های سراسر کشور دفاع می‌شود؛ اما کجا از این فرصت استفاده کرده‌ایم؟

میرباقری فرد با تأکید بر ضرورت تغییر نگرش‌ها و رویکردها، چالش محور کردن پژوهش‌ها، ایجاد رویکرد کاربردی و پاسخگویی به نیازهای جامعه؛ خاطرنشان کرد: این موارد باید به‌عنوان گفتمان غالب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها درآید؛ چراکه مهم‌ترین مسائل جامعه مربوط به علوم انسانی است.

انتهای پیام/76018