به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، شهردار مشهد عصر امروز در آیین بهره‌برداری از فاز اول بازپیرائی جلوخان آرامگاه فردوسی که در محل آرامگاه حکیم توس برگزار شد، گفت: امروز پس از مدت‌ها مهجوریت آرامگاه فردوسی، قطعه اول پازل ساماندهی جلوخان فردوسی که عملیات آن طی مدت 6 ماه اجراشده بود، به بهره‌برداری رسید.

محمدرضا کلایی ادامه داد: امید است در ادامه بتوانیم ظرفیت‌هایی که در توس است و آن چیزی که در ذهن ایرانیان نقش بسته، را پاس بداریم و اقدامی عملی انجام دهیم.

شهردار مشهد تأکید کرد: امیدواریم همشهریان از این فضای خوب لذت ببرند و ما بتوانیم با توسعه این حوزه‌ها حق ادب فارسی را به‌جای آوریم.

به تعهد خود برای احیای منطقه تاریخی توس پایبند هستیم

 مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی نیز بابیان اینکه امروز با اهتمام ملی برای یک موضوع ملی گرد هم آمدیم، افزود: به تعهد خود در خصوص احیای منطقه تاریخی توس پایبند هستیم و بدون وقفه از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

ابوالفضل مکرمی فر بیان کرد: با تفاهمی که در این راستا با شهرداری صورت گرفته استمرار این فعالیت را تا دروازه کشف رود خواهیم داشت، همچنین اداره میراث استان اجرای برج باروی توس به طول 7 هزار متر را بر عهده دارد.

ساماندهی توس از دغدغه‌های رهبری و سایر هم‌زبانان است

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد  و سرپرست معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد نیز پروژه جلوخان فردوسی را دارای ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی عنوان کرد.

خلیل‌الله کاظمی تشریح کرد: در سال ۹۱ محدوده توس جزو محدوده شهرداری مشهد شد اما قبل از آن بنا به دلایل مختلف  میراث فرهنگی استان عملیات اجرایی انجام‌نشده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته با تلاش کمیسیون ویژه توس، اعتباری به این منظور در نظر گرفته شد و در ۲۸ شهریور ۹۷ عملیات اجرایی آن آغاز شد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد بابیان اینکه ساماندهی توس از خواسته‌ها و دغدغه‌های زائران و هم‌زبانان است، ادامه داد: مقام معظم رهبری هم  در سال 75 در جریان سفرشان این وضعیت نابسامان را با دست‌خط‌ خودشان مرقوم نمودند.

کاظمی ویژگی دیگر این پروژه را هماهنگی و همکاری بین بخشی شهرداری و میراث فرهنگی دانست و افزود: به دلیل ثبت جهانی این ارتباط باید برقرار می‌شد و در چارچوب طرح مصوب نیز به اجرا می‌رسید تا خلائی در آن ایجاد نشود.

وی با اشاره به اختصاص اعتبار حدود 10 میلیارد تومانی برای این پروژه، گفت: نکته سوم وضعیت اجرایی این پروژه است، فازی که امروز بهره‌برداری می‌شود ۳.۱ هکتار مساحت دارد که دارای چند ویژگی است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد یادآور شد: در حدود 2 هکتار از این فضا نمادی از باغ‌های ایرانی و همسان با مجموعه داخل آرامگاه است، و آب‌نمای 70 متری و 50 صندلی سنگی در نقاط مختلف این مجموعه قرار دارد.

کاظمی بابیان اینکه ۲۰ هزار متر سنگ در آن کارشده ، ابراز کرد: بالغ‌بر ۱۵ هزار مترمربع آن با دست کنده‌کاری‌شده است و ۱۰ هزار مترمربع تأمین فضای سبز و روشنایی شده است.

مطالبه برای ثبت جهانی توس

رئیس کمیسیون ویژه توس شورای اسلامی شهر مشهد نیز به قرارگیری دو مجسمه فاخر در مسیر آرامگاه فردوسی اشاره کرد و گفت: این جریان ادامه خواهد داشت، در جلوخان 6 موقعیت برای نصب مجسمه وجود دارد.

سید مسعود ریاضی با تأکید بر مطالبه ثبت جهانی توس با صدای بلند، افزود: بسیاری از اماکن فاخر ثبت جهانی شده‌اند اما این امر برای توس انجام‌نشده است.

وی متذکر شد: امید است تهیه و تصویب طرح‌های شهری زودتر صورت گیرد چراکه اقدام شایسته‌ای است.

گفتنی است، پیش‌ازاین مراسم با حضور مسؤولان استانی و شهری از یادمان‌های دائمی «رستم و رخش» و «نبرد رستم و اژدها» رونمایی و آرامگاه فردوسی گل‌باران شد.

انتهای پیام/ 70063