وحید حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، با اشاره به اینکه ۱۳۰ کودک معلول در مهدهای کودک بهزیستی مازندران تحت حمایت اجتماعی و آموزش قرار دارند، اظهار کرد: رویکرد بهزیستی در مهدکودک‌ها مرکز محور نیست بلکه کودک و خانواده محور است، معتقدیم اگر می‌خواهیم آینده را بسازیم باید برای کودکان سرمایه‌گذاری کرد، چون کودکان امروز شهروندان فردای جامعه هستند و تربیت و پرورش درست کودک در همه ابعاد اجتماعی و فرهنگی و تحصیلی رشد و تعالی یک جامعه را در آینده تضمین می‌کند و موجب سلامت اجتماعی می‌شود.

وی بیان کرد: اگر از تربیت کودکان غفلت کنیم موجب انحرافات اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی در جامعه می‌شود و امروز ریشه اصلی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در تربیت نادرست کودکان بوده است.

معاون اجتماعی بهزیستی مازندران افزود: کودکان به دلیل شرایط جسمی و روحی خاصی که دارند نیازمند حمایت و مراقبت ویژه هستند و از حقوقی برخوردارند که خانواده و نهادهای اجرایی برای حمایت از آنها تکلیف قانونی دارند.

حسین‌زاده اضافه کرد: در دین اسلام کودک یک نعمت و امانت الهی است که بالاترین حقوق برای او در نظر گرفته شده و تأکیدات زیادی برای تعلیم و تربیت و تامین نیازهای مادی و معنوی کودکان شده است. 

معاون اجتماعی بهزیستی مازندران بیان کرد: امروز ساختار ابعاد خانواده تغییر کرده است با توجه به تک‌فرزندی و مسائل اجتماعی و فرهنگی جامعه؛ مهدهای کودک باید خلأهای اجتماعی و فرهنگی خانواده را با رویکرد مهارت‌های زندگی و اجتماعی پر کند.

حسین‌زاده خاطرنشان کرد: باید دنیای کودکی و حس کودکی را در کودکان تقویت کنیم و کار در مهدهای کودک شغل نیست عشق و علاقه است چون مهم‌ترین امانت انسان، کودکان هستند و این کودکان در اختیار مهد قراردارند لذا باید الگو باشیم.

وی با اشاره به اینکه امروز مربیان الگوی جایگزین پدر و مادر در مهدهای کودک هستند و ما باید شرایط دوران کودکی را برای کودکان فراهم کنیم، بیان کرد: محتوا و مفاهیمی که در مهدکودک کار می شود باید براساس تعالیم و آموزه‌های دینی و ارزش گذاری نهاد خانواده باشد.

معاون اجتماعی بهزیستی مازندران یادآور شد: در روستامهدها و مهدهای حاشیه شهر حدود ۹۶۰۰ غذای گرم میان کودکان توزیع می‌شود و سازمان بهزیستی برای حمایت از کودکان مناطق کم‌برخوردار و جلوگیری از سو تغذیه کودکان روزانه برای هر کودک ۳۷۰۰ تومان به‌مدت ۹۰ روز کاری در نظر گرفته است. 

حسین‌زاده با بیان اینکه حدود ۱۸ درصد کودکان ۴ تا ۶ سال مازندران در مهدهای کودک بهزیستی استان خدمات دریافت می‌کنند، افزود: حدود ۹۲۰۰ کودک در روستامهدها، حدود ۱۶ هزار نفر در مهدهای شهری و و ۱۲۰۰ کودک در مناطق آسیب‌دیده اجتماعی و حاشیه شهرها در مهدهای کودک بهزیستی حضور داشته و از خدمات اجتماعی و آموزش و فرهنگی مهد استفاده می‌کنند.

انتهای پیام/3141/ح